Школа без дз: чи можливе ефективне навчання у школі без домашніх завдань

Чи будуть школи «без домашнього завдання» – майбутнім освіти

Домашні завдання, скажуть вам батьки й учні, це прокляття шкільного життя. Діти сперечаються та плачуть через це. Кілька досліджень нещодавно вивчали питання домашнього завдання та їх вплив на результати дітей. Дослідження значною мірою показують, що виконання домашніх завдань мало покращують академічні успіхи. Ключ до впровадження підходу без домашнього завдання полягає в тому, щоб знайти час протягом дня для самостійної роботи дітей, щоб вчителі могли оцінювати свої навички в міру їхнього розвитку, а не лише під час тестування.

Чи справедливо давати домашнє завдання

Деякі школи переходять на систему, коли домашні завдання виконуються учнями, але не оцінюють. Натомість завдання призначені для добровільної практики. Деякі школи також вважають, що несправедливо задавати домашнє завдання, коли багато батьків працюють до п’яти або пізніше та хочуть проводити час зі своїми дітьми, а не сваритися через домашку.

Дискусія щодо відсутності домашнього завдання триває

Хоча деякі школи вилучають домашні завдання, окрім самостійного читання, багато хто не бажає розглядати цю зміну в політиці. Це не лише шкільне питання: є багато батьків, які відчувають, що їхні діти відстануть через відсутність домашніх завдань. Вони читають дослідження, але не погоджуються й відчувають, що їхні діти будуть відставати в гонці за успіхом. Як і багато інших політик в освіті, кожна проблема має різні сторони.

Прийняття домашнього завдання як належне було б зрозумілим, якби більшість вчителів час від часу вирішували, що певний урок дійсно потрібно продовжити після закінчення школи, і, отже, доручали учням читати, писати, розгадувати чи робити щось вдома у ці дні.

 Однак цей сценарій не має жодного відношення до того, що відбувається в більшості шкіл. Скоріше, відправною точкою, здається, є: «Ми заздалегідь вирішили, що дітям доведеться щось робити щовечора (або кілька разів на тиждень). Цю прихильність до ідеї домашнього завдання в абстрактному вигляді приймає переважна більшість шкіл — державних і приватних, початкових і середніх. І це дійсно не має сенсу, частково через те, що показує дослідження:

• Немає доказів того, що домашні завдання приносять користь учням молодше середнього шкільного віку. Єдиний ефект, який виявляється, — це менш позитивне ставлення до навчання з боку дітей, які отримують більше завдань.

• У середній школі деякі дослідження виявляють зв’язок між домашніми завданнями та результатами тестів, але вони, як правило, незначні. Що ще важливіше, немає підстав думати, що вищі досягнення пов’язані з регулярним виконанням домашніх завдань.

• Жодне дослідження ніколи не підтвердило загальноприйняте припущення про те, що домашні завдання дають неакадемічні переваги — самодисципліну, незалежність, наполегливість або кращі навички розпорядження часом — для учнів будь-якого віку. Думка про те, що домашня робота формує характер або покращує навички навчання, по суті, є міфом. Коротше кажучи, немає підстав думати, що більшість учнів опинилися б у невигідному становищі, якби зменшили або навіть скасували домашнє завдання. Але найяскравішою тенденцією останніх двох десятиліть була тенденція нагромаджувати все більше і більше завдань для молодших  дітей.

Крім стресу, більше домашніх завдань означає, що діти мають менше часу на інші заняття. Існує менше можливостей для такого навчання, яке не передбачає традиційних навичок. Менше шансів читати для задоволення, заводити друзів, грати в ігри, займатися спортом, відпочивати чи просто бути дитиною.  Коли домашнє завдання витісняє соціальний досвід, відпочинок на свіжому повітрі та творчу діяльність, і коли воно узурпує час, який слід приділяти сну, воно не відповідає основним потребам дітей та підлітків.

Вас також може здивувати той факт, що жодне дослідження ніколи не продемонструвало жодної академічної користі від виконання домашніх завдань до навчання дітей у старшій школі. Насправді, навіть у старшій школі зв’язок між домашніми завданнями і досягненнями слабкий – й дані не показують, що виконання домашніх завдань відповідає за вищі досягнення. Ми всі знайомі з негативною стороною домашнього завдання: розчаруванням і виснаженням, сімейними конфліктами, втраченим часом на інші види діяльності та можливим зниженням інтересу дітей до навчання. Але вперта віра в те, що все це має бути того варте, що вигода має переважити біль, спирається на віру, а не на докази.

А що говорить історія про домашні завдання

Концепція домашніх завдань була завжди, навіть на початку офіційного шкільного навчання. Це вважається таким важливим, оскільки гарантує, що учні запам’ятовують те, чого вони навчилися на уроках. У 19 столітті було важко знайти дітей, які могли б продовжити навчання після шостого класу, але все ж небагатьом щасливчикам вдалося продовжити – їм доводилося мати справу з важкими домашніми завданнями, які в той час вважалися необхідними.

У 20 столітті ідея державних шкіл почала набувати все більшої популярності, що також безпосередньо вплинуло на домашнє завдання. Єдина відмінність полягала в тому, що,  на відміну від 19 століття, тут розпочалася низка кампаній проти домашніх завдань, фактично, у 20 столітті було прийнято кілька законів проти виконання домашніх завдань. Чудовим прикладом був журнал Ladies’ Home Journal, який проводив кампанію проти виконання домашніх завдань і зумів переконати лікарів підтримати ідею про те, що домашні завдання погано впливають на здоров’я дітей. Деякі школи погодилися з цією точкою зору і повністю заборонили домашні завдання, але деякі не погодилися з цим повністю.

Навіть у той час вихователі були повністю за домашнє завдання, оскільки вважали, що найкращий спосіб запам’ятовувати факти – це постійно повторювати їх – у школі, а потім вдома. Вони вірили, що розум — це м’яз, і для його зміцнення та тренування домашнє завдання може відігравати важливу роль. За їх словами, домашні завдання дають багато користі – це не тільки допоможе дітям дізнатися важливі факти, але й значно зміцнить мозок та покращить його здатність.

Протягом 1940-х років велике значення приділялося навчанню навичок розв’язування проблем, які повністю замінили первісну ідею запам’ятовування. Через цю особливу зміну багато людей вважали, що оскільки домашнє завдання безпосередньо пов’язане із запам’ятовуванням, воно більше не потрібно, коли повторення матеріалу не потрібне. Єдине, що в цей період кампанії проводилися не з метою скасування домашнього завдання, а більше зосереджено на його реформуванні, щоб воно стало більш креативним та індивідуалізованим.

Такий самий погляд зумів зберігатися протягом десяти років, але саме звіт під назвою «Нація під загрозою» повернув увагу до домашніх завдань – це було в 1983 році. Звіт обертався навколо того факту, що посередність стає все більшою проблемою в школах, і це серйозно вплине на націю, якщо це не лікувати. Після трьох років цієї доповіді Департамент освіти випустив брошуру під назвою «Що працює». У ньому говорилося про важливість домашнього завдання та знову вводилося уявлення про домашнє завдання, яке залишалося незмінним протягом 80-х і 90-х років.  

Сьогодні можна знайти збалансовану ситуацію, коли батьки, учні та вихователі задоволені кількістю домашніх завдань, які отримують учні. Тим не менш, 23% людей вважають, що обсяг домашнього завдання занадто малий, а близько 19% вважають, що його слід трохи скоротити.

Думка про те, що домашнє завдання має бути призначено, є передумовою, а не висновком, і це передумова, яку педагоги рідко перевіряють.

Єдине, що кожен може зрозуміти, зазирнувши в історію домашнього завдання, це те, що воно є необхідним злом і все ще займає важливе місце в нашій освітній системі.

Якщо Ви оберете для навчання Атмосферну школу, тоді зможете відчути, що це таке, коли домашня робота відсутня для учня, адже основна мета школи це закріпити та поглибити знання учня без примусових завдань. В Атмосферній школі немає обов’язкових домашніх завдань, але у кожному уроці є завдання для самостійного виконання. Вчителі можуть завжди допомогти, наставити та підтримати.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.