8 способів як запам’ятати прочитане

Що допомагає дітям розуміти те, що вони читають? Головне – бути активним читачем. Це означає, що потрібно зосередитися на тексті, задавати питання і робити уявні замітки. Ви можете працювати над цими навичками разом з дитиною вдома.  

Часто, коли діти виконують завдання з читання, вони дуже мало запам’ятовують з того, що читали. Це особливо вірно при читанні науково-популярних матеріалів, таких як статті або підручники з суспільних наук. Якщо матеріал збиває їх з пантелику або нецікавий, дітям може бути важко зберегти це в пам’яті.  

Скористайтеся цими 8 порадами, щоб допомогти дитині поліпшити розуміння прочитаного:

1️⃣ Пов’язувати з тим, що діти вже знають

Коли діти пов’язують те, що вони вже знають, з тим, що вони читають, це допомагає їм зосередитися. Покажіть дитині, як встановлювати зв’язки, коли ви читаєте вголос. Якщо в книзі згадуються місця, в яких ви були зі своєю дитиною, розкажіть про ці спогади та нехай ваша дитина спробує допомогти вам відтворити усі спогади.  

2️⃣ Задавайте питання

Задавання питань спонукає дітей шукати в тексті зачіпки. Коли ви разом читаєте, задавайте питання, щоб викликати у дитини цікавість. Запитайте: «Як ти думаєш, що станеться?» або «Як себе почуває цей персонаж?»  

3️⃣ З’ясуйте, що важливо

Запитайте дитину: хто головні герої? Що найважливіше з того, що сталося в історії до сих пір? Яку проблему намагаються вирішити персонажі? Коли діти можуть вказати на те, що важливо, вони з більшою ймовірністю зрозуміють та запам’ятають, що вони читають.  

4️⃣ Перевірте розуміння

Навчіть їх стежити за своїм розумінням. Напевно у кожної людини є  досвід, коли читаєш цілу купу чогось, і це потрапляє в одне вухо і вилітає з іншого. Це може трапитися з нашими дітьми, і ми повинні навчити їх помічати, коли це відбувається, контролювати їх розуміння. Якщо вони частину  прочитали й вже  не пам’ятають, що тільки що прочитали, їм потрібно навчитися повертатися назад, а потім перечитувати. Це дуже важливо. 

5️⃣ Пробуйте нове

Чим більше діти знають про світ, тим більше вони розуміють змісту прочитаного. Втім, для цього необов’язково здійснювати дорогу поїздку або ходити в музей. Ви можете розширити базові знання та словниковий запас дітей різними способами.  

Стрільба з обруча або перегляд бейсбольного матчу можуть допомогти вашій дитині більше дізнатися про спорт. Поїздка в метро може зацікавити дитину книгами, де події відбуваються у великих містах.  

6️⃣ Дітям потрібно знати, що робити, коли вони раптово не розуміють, що читають

Одна справа – перечитати. Інша проблема може полягати в розумінні складної лексики. Тут вже потрібна допомога або дорослого або словника, щоб дізнатися, що означають деякі слова. Щоб запам’ятати те, що читаєш,  потрібно навчитись створювати візуальні ефекти в розумі, або навіть замалювати їх на папері під час читання.

7️⃣ Переконайтеся, що у вашого учня є мета для читання

Якщо діти читають в школі, мета – зрозуміти це та запам’ятати прочитане.  І тому  потрібно, щоб діти  не просто зрозуміли всю книгу, а вміли запам’ятати та переказати головну мету окремих частин. Дитина може зробити замітку в кінці однієї глави, щоб одразу пробігтися очима й вловити суть та не перечитуючи знову. Якщо це науково-популярна книга, можна порадити дитині прочитати ці дві сторінки, а потім розповісти найважливіше, що автор хоче, щоб ви запам’ятали. 

8️⃣ Читайте короткими відрізками

Читання, коли дитина не може зосередитися – марна трата часу. Тому, щоб максимально зосередитися потрібно читати та запам’ятовувати короткі уривки. Наприклад, читати тільки розділ або  тільки 10-15 хвилин за раз. Після прочитання розділу переглянути те, що  тільки що прочитали в розумі.

Нехай дитина підвищує свою витривалість до читання, постійно збільшуючи кількість часу. Наприклад, якщо  читаєте короткі уривки з 10-15 хвилин в один тиждень, то далі читайте уривки по 20-25 хвилин на наступному тижні.  

Через усі невідкладні завдання, які оточують нас кожен  день, легко забути про переваги читання. І хоча активне читання може зробити його менш розслаблюючим заняттям, ці методи мають багаторазову віддачу. Важливо пам’ятати, що коли ви говорите з дитиною про книгу, постарайтеся зробити це бесідою, а не тестом.  

Чим більше ви читаєте, запам’ятовуєте та поєднуєте ідеї, тим більше зростає ваша база знань. І ви станете не тільки впевненішим, а й креативнішим. 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.